המחלקה למחקר בתחום הקרקעי

מרכז קרקע

עבור כלי רכב יבשתיים פני השטח מהווים ממד קריטי - הם עשויים לספק מסתור, אולם גם להוות מכשול. בהפעלת כלי רכב יבשתי יש לקחת בחשבון סביבה תלת-ממדית, היוצרת אתגרים בתכנון מסלול ההתקדמות שלו, כגון: מבנים, הרים, צמחייה וכדומה. במטרה לבצע את המשימה, מערכת אוטונומית של כלי רכב יבשתי מסתמכת על המידע המדויק ביותר שמקורו בתצלומי אוויר, וזה בנוסף למידע הנאסף בזמן אמת על-ידי החיישנים המותקנים על הכלי.


מערכת אוטונומית יבשתית עשויה להיתקל בקשיי עבירות בשטח, כמו: חול טובעני, גופי מים שונים, מצוקים או מדרון תלול. קשיים אלו עשויים לחבל בתקשורת, ולכן, הכלי האוטונומי חייב להיות מסוגל לקבל החלטות בנוגע למשימה, גם בתנאים לא צפויים שלא נחזו מראש.


כלי אוטונומי יבשתי מתוכנן באופן שהוא מחקה את היכולות של המודל החי לפיו נבנה. למשל: רובוט-נחש שפותח במעבדות הטכניון, נבנה מחוליות וכך הוא מסוגל להפגין "גמישות": להתגלגל, לזחול , לעקוף ולטפס על מכשולים. רובוט-נחש יכול לשדר מידע על תנאים בסביבות עוינות כגון בניינים שקרסו בעקבות רעידת אדמה או אסונות טבע אחרים, שנערך בשטח אויב בעת המלחמה, נזילות כימיות, אזורים שהותקפו בנשק לא קונבנציונלי. הוא אף מסוגל להתקדם ולנווט דרך גופי מים, וכך להגיע למקומות שהאדם אינו יכול להגיע. נחש-רובוט מסוגל לשדר מידע מסביבה עוינת או מסוכנת עקב מפגע טבע או אדם (כמו: שימוש בנשק כימי), וגם לשמש בחקר קרקעית הים והחלל או תחזוקה של מערכת צינורות או מערכת מנועים.
התקנת מצלמות או מיקרופון וחיישנים נוספים על גבי הכלי האוטונומי יאפשרו לו לאתר סימני חיים במהלך פעולות חילוץ והצלה, חיישנים אלו יאפשרו לעובדי ההצלה בבסיס לשוחח עם ניצולים ולהרגיעם. בנוסף, בעזרתם של החיישנים הכלים האוטונומיים יכולים לזהות חומרים כימיים או ביולוגיים וכן לקחת דגימות מהסביבה החשודה ולהחזירם לבסיס האם.


רובוטים נחש יכולים להגיע למקומות שמכשירים אוטונומיים בשליטה מרחוק אחרים אינם יכולים. הצורך בחיפוש והצלה עירוניים ( USAR ) רובוטיים הוכרו לראשונה בשנת 1985 , לאחר רעידת האדמה בעיר מקסיקו, אולם רק לאחר אירועי ה – 11/9 באתר מרכז הסחר העולמי, הושמשו למעשה רובוטים שהותאמו למשימות כאלו של "היבט מעבר לפינה " ולסיפוק מידע.


בנוסף למגוון רחב של יישומים צבאיים וUSAR , רובוטים גמישים אלה יכולים למלא תפקידים הנעים בין תחזוקת צינור או מנוע סילון בדיקה ,לניתוח פולשני.